Dlaczego Dziecko płacze? Rozpoznaj rodzaj płaczu noworodka

Na początku, po przyjeździe ze szpitala, wszystko jest w porządku. Twoje Maleństwo całe dnie śpi, jest spokojne niczym aniołek. To jednak często mija z czasem: cisza i błogość to efekt szoku poporodowego, niezgoda na zimny i zbyt doświetlony świat. Z pewnością tego nie pamiętasz, ale w macicy jest naprawdę dużo fajniej, niż na powierzchni.

Ponieważ jednak (co oczywiste) Noworodek nie umie mówić, jego jedynym sposobem na wyrażanie emocji, potrzeb, pragnień i stanu ducha jest płacz. A konkretnie – kilka rodzajów płaczu. Niektóre trwają dłużej, inne krócej; na niektóre możesz coś poradzić, z innymi musisz się pogodzić. Tak uważają autorytety. Poniżej niezwykle przydatna tabela-ściągawka, podsumowująca stan ludzkiej wiedzy w temacie płaczu. Jeśli chcesz więc wiedzieć, dlaczego Dziecko płacze i jakie są rodzaje płaczu noworodka – czytaj dalej.

Lista jest zgodna z podobnymi, opracowanymi przez Hogg i Spocka. Warto ją mieć pod ręką.T

Przyczyna płaczu Co słychać Co widać Uwagi
Zmęczenie lub przemęczenie Początkowo kapryśne i nieregularne marudzenie, ale szybko zmienia się w płacz, który po kilku krótkich zawodzeniach robi się niesłychanie intensywny. Zwykle jest długi, trwa nawet do 10 minut, ale w końcu dziecko zasypia. Mruganie, ziewanie. Kopanie i chaotyczne ruchy rączkami. Może chwytać uszy lub policzki i nawet się odruchowo zadrapać! Trzymane na rękach wije się i wyrywa. Po dłuższym płaczu czerwony kolor twarzy. Jeśli rzecz dzieje się w łóżku, czasem pomaga smoczek. Ale jeśli liczysz na to, że dziecko samo się uspokoi i w końcu zaśnie, lepiej nie podchodź – to może wyzerować licznik czasu! Ruchy wijące często mylnie interpretuje się jako objaw kolki, a sam płacz często myli się z płaczem głodowym. Pomaga identyfikacja wizualna.
Nadmiar bodźców Długi, intensywny płacz, podobny do powyższego Chaotyczne ruchy rąk i nóg, odwracanie głowy od światła i/lub osób próbujących zabawiać Dziecko ma dość zabawy, a ktoś próbuje je nadal absorbować. “Dajcie mi spać”, mówi.
Potrzeba zmiany otoczenia – nuda Kapryśne marudzenie rozpoczynające się od oznak irytacji Odwracanie się od przedmiotów w polu widzenia, kręcenie głową na smoczek,wkładanie palców do buzi Jeśli zmiany pogarszają sytuację, daj dziecku spać.
Ból brzucha/Gazy Łatwo rozpoznawalny gwałtowny płacz w wysokim rejestrze, zaczynający się bez żadnych wstępów. Dziecko może wstrzymywać oddech między kolejnymi sekwencjami płaczu. Napięcie i usztywnienie całego ciała – w szczególności, brzucha. Podkurczanie nóg, aż do twarzy, miotanie rękoma góra-dół. Podczas takich akcji gazy nie mogą się uwolnić, co tylko pogarsza sprawę. Twarz pomarszczona, z grymasem bólu. Język w górze. Noworodki łykają powietrze i nie umieją jeszcze sprawnie trawić. Efektem są krzyki i ból, na który na szczęście jest kilka rad (w szczególności – odpowietrzenie specjalną rurką do kupienia w aptece).Gazy mogą być też skutkiem nieregularnego karmienia.
Głód Lekki odgłos pokasływania z tylnej części gardła, po którym zaczyna się pierwszy płacz. Niezbyt głośny, na początku krótki, potem rytmiczny. Oblizywanie ust, wysuwanie języka, usta zwężone – dzióbek, pięść leci w stronę buzi Jeśli minęły 2-3 godziny od ostatniego karmienia, to pewnie jest głodne.
Zbyt chłodno Głośny płacz Drżenie dolnej wargi, człowiek siny, może drżeć cały. Gęsia skórka, zimny nos i kończyny. Występuje przeważnie tylko po kąpieli lub podczas przewijania i ubierania.
Zbyt gorąco Proste do zidentyfikowania, bo człowiek się poci. Marudzenie przypomina zadyszkę, po dłuższej chwili przechodzi w płacz. Ciało gorące i spocone, rumiane, zadyszka zamiast regularnego oddychania. Mogą być wypieki. Na wszelki wypadek warto zmierzyć temperaturę.
Gdzie jest Mama??? Przypomina miauczenie kota. Natychmiast po wzięciu na ręce ustaje. Rozgląda się, szuka wzrokiem matki. Jeśli masz refleks, i do szczęścia Dziecku wystarczy którekolwiek z rodziców, wystarczy położyć rękę i szepnąć ze dwa słowa, a będzie po problemie. Często jednak tylko Mama może ukoić smutki.
Przejedzenie Marudzenie po karmieniu, czasem przechodzące w płacz Częste plucie Efekt przystawiania dziecka do piersi gdy płacze, bez rozpoznania przyczyny.
Ruch jelit Płacz i chrząkanie podczas karmienia Ruchy wijące i usuwanie się, przerywanie karmienia Dziecko ma ruchy jelit, co jest normalne, ale ono jeszcze nie rozumie, że tak musi być. My, dorośli, nie zdajemy sobie z nich sprawy – nie czujemy ich. Jednak Dziecko jeszcze nie potrafi ich ignorować.

 

Zdjęcie: photo by “Inferis”. [cc-by-2.0]

Zostaw komentarz

0
Tulik

Bądź na bieżąco

Uruchamiamy kolejną szwalnię

żeby realizować zamówienia w jeden dzień roboczy.

 

Zamów melanżowy Tulik

taniej o 20 PLN

wysyłka do 24.06

 

Promocja nie obejmuje produktów przecenionych innymi promocjami, nie łączy się z innymi promocjami i trwa do wyczerpania zapasów.