Mycie zębów niemowlaka – od kiedy, jak i czym?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jak dbać o zęby niemowlaka, by uniknąć próchnicy?
  • Kiedy powinniśmy zacząć dbać o zęby niemowlaka?
  • Czy należy myć dziąsła także wtedy, gdy nie przebił się przez nie ani jeden ząb?
  • Jaką pastę i szczoteczkę wybrać?
  • Co z myciem zębów przed snem, jeśli nasze dziecko zasypia na piersi lub butelce?

Odpowiednia higiena jamy ustnej dziecka począwszy od pierwszych dni życia, to gwarancja zdrowego i białego uśmiechu w przyszłości. Wydawałoby się, że współcześnie już nie trzeba do tego nikogo przekonywać, ale jak się okazuje, w wielu szkołach rodzenia do dziś serwuje się przestarzałą wiedzę nie tylko na temat kolki czy diety matki karmiącej, ale także w kwestii dbania o zęby niemowląt. 

Mycie zębów Dziecka to jeden z najważniejszych obowiązków Dorosłych. To bardzo ważna czynność dla przyszłego rozwoju.

Zanim pojawi się pierwszy ząb.

U jednego dziecka w wieku 4, u innego w wieku 8 a nawet 14 miesięcy. Pojawienie się pierwszego ząbka to kwestia bardzo indywidualna, niezależnie od tego –  od samego początku dbaj o dziąsła i… język. To, że zębów nie widać, nie oznacza, że ich tam nie ma. 

Jak to zrobić?

Do pielęgnacji dziąseł bezzębnego malucha nie potrzebujesz ani pasty, ani szczoteczki –  wystarczy gazik zwilżony przegotowaną wodą lub silikonowa szczoteczka na palec. Gazik owiń wokół palca i delikatnie przejedź po górnych i dolnych dziąsłach.  Nie zapomnij o języku – na nim także osadza się pokarm! Pamiętaj, aby używać gazika tylko raz. Rób to po każdym posiłku i koniecznie przed snem. Traktuj ten rytuał jak świetną zabawę, wówczas szybko przyzwyczaisz Malucha do „gmerania” w buzi  – co zaprocentuje w niedalekiej przyszłości, gdy gazik zamienisz na prawdziwą szczoteczkę. 

Czy wiesz, że o przyszły stan zębów Twojego Dziecka dbasz już w okresie ciąży?

Między 2. a 4. miesiącem ciąży tworzą się zawiązki mlecznych zębów, następnie po narodzinach rozpoczyna się ich mineralizacja. To, jaki przyniesie ostatecznie efekt, w dużej mierze zależy od tego jak wygląda Twoja dieta w ciąży. Zadbaj o bogactwo witamin i soli mineralnych w swoich codziennych posiłkach.

Pierwszy ząbek

Jest i on! Pierwszy ząbek, a najczęściej dwa. To nie tylko powód do ogromnej radości całej Rodziny, ale także początek małych wielkich zmian. Od teraz jałowy gazik zwilżony przegotowaną wodą zostaje wyparty przez szczoteczkę i pastę.

Jaką pastę wybrać i czy fluor jest bezpieczny dla niemowląt?

Zdania specjalistów są podzielone. American Academy of Pediatrics / Amerykańska Akademia Pediatryczna(AAP) oraz  EAPD (European Archives of Paediatric Dentistry) rekomenduje rozpoczęcie szczotkowania pierwszych ząbków 2 razy dziennie z użyciem odrobiny pasty z fluorem. Ilość pasty ma się zwiększać z wiekiem. Zaś wraz z ukończeniem 6 roku życia, zaleca się przejście na pastę dla dorosłych 

Ile to jest odrobina? W przypadku niemowląt porcja pasty ma być nie większa niż ziarenko ryżu. Po ukończeniu 3 roku życia jest to już ziarenko grochu. 

Kontrowersyjny fluor 

W ostatnim czasie pojawiło się sporo kontrowersji wokół fluoru. Jak to w końcu z nim jest?

Z pewnością fluor jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju zębów, ponieważ chroni je przed próchnicą.  Z drugiej jednak strony jego nadmiar w przypadku najmłodszych (jak twierdzi wielu ekspertów ) może przynieść więcej szkody niż pożytku. Fluor zawarty jest nie tylko w większości past do zębów, ale także w wodzie i pożywieniu. Jego nadmiar może doprowadzić do tzw. fluorozy – choroby, która objawia się kruchością szkliwa, co jest najbardziej niebezpieczne w przypadku najmłodszych dzieci. 

W związku z tym, że niemowlęta nie potrafią jeszcze wypluwać pasty, coraz więcej stomatologów rekomenduje, by przez pierwsze 2 a nawet 3 lata życia Dziecka wybierać pasty pozbawione fluoru. Zwolennicy past z fluorem apelują do zdrowego rozsądku podkreślając, że stosowanie jej z umiarem jest w pełni bezpieczne i pozwala zapewnić ochronę przed próchnicą. Ponieważ zarówno jedna jak i druga strona „fluorowego konfliktu” ma swoje racje, decyzję dotyczącą tego, czy dla swojego Dziecka wybierzesz pastę z fluorem czy bez – pozostawiamy Tobie. Pamiętaj jednak, aby przy wyborze pasty z fluorem zwracać uwagę na stężenie jonów. Badania wskazują, że pasty poniżej 500 ppm(czyli 0,5 mg fluoru na 1 g past) nie działają przeciwpróchniczo.  Według najnowszych wytycznych stężenie fluoru w pierwszej paście powinno wynosić 1000 pp. 

Jeśli nie fluor, to co?

Na półkach w popularnych drogeriach znajdziesz sporo past dla najmłodszych. Większość z nich zawiera fluor i jest słodka w smaku. I tu znowu – są plusy i minusy past truskawkowych czy tych o smaku gum balonowych. Z jednej strony zachęcają maluchy do mycia zębów, z drugiej –  jeszcze bardziej zachęcają do jej połykania. 

Coraz więcej producentów wypuszcza na rynek pasty pozbawione fluoru. Fluor zastępuje w nich np. Ksyliotol, który także ma działanie przeciwpróchnicze. Naturalne pasty do zębów możesz dostać w aptekach oraz w internetowych sklepach.  Jeśli nie potrafisz podjąć decyzji co do doboru najlepszej pasty dla swojego Dziecka – poproś o pomoc zaufanego dentystę. 

Pierwsza szczoteczka Dziecka to prawdziwy kamień milowy w rozwoju.

Myj zęby niemowlaka 2 razy dziennie

Jak zaleca AAP z chwilą pojawienia się pierwszych zębów – należy szczotkować jamę ustną  niemowlaka dwa razy dziennie. WAŻNE! – myjemy nie tylko pierwsze ząbki, ale także dziąsła i język, ponieważ jedzenie osadza się w całej jamie ustnej. 

Mycie zębów przed snem i nocne karmienia

Twoje Dziecko zasypia na piersi lub butelce? Nie mamy dobrych informacji. Jeśli nie wprowadzisz zmian w wieczornym i nocnym rytuale – możesz mieć pewność, że próchnica was nie ominie. 

Zmiana rutyny wcale nie musi być bolesna. Jak się do tego zabrać?

Masz dwie opcje:

  1. Przenieść wieczorne karmienie na moment przed samą kąpielą i towarzyszącym jej myciem zębów
  2. Zabrać do pokoju Dziecka szczoteczkę z pastą, którą użyjesz zaraz po ostatnim karmieniu. Wariant dla odważnych  – istnieje ryzyko wybudzenia Dziecka podczas mycia zębów 😉

Choć z lekkim przymrużeniem oka, to tak naprawdę z największą powagą podkreślamy raz jeszcze – zaniedbanie wieczornej higieny jamy ustnej jest równoznaczne z godzeniem się na kosztowne i niestety nierzadko bolesne wizyty u dentysty.

Zostaw komentarz

0
Tulik

Bądź na bieżąco

-20%

na Tuliki

w rozmiarze "noworodek"

Promocja trwa do wyczerpania asortymentu promocyjnego

i obowiązuje na otulacze Tulik® w wersji klasycznej w rozmiarze noworodek.

było

jest

159,-

129,-

0
Years
:
0
Months
:
0
Dni
:
0
Godz
:
0
Min
:
0
Sek