Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- Jak dbać o zęby niemowlaka, by uniknąć próchnicy?
- Kiedy powinniśmy zacząć dbać o zęby niemowlaka?
- Czy należy myć dziąsła także wtedy, gdy nie przebił się przez nie ani jeden ząb?
- Jaką pastę i szczoteczkę wybrać?
- Co z myciem zębów przed snem, jeśli nasze dziecko zasypia na piersi lub butelce?
Odpowiednia higiena jamy ustnej dziecka począwszy od pierwszych dni życia, to gwarancja zdrowego i białego uśmiechu w przyszłości. Wydawałoby się, że współcześnie już nie trzeba do tego nikogo przekonywać, ale jak się okazuje, w wielu szkołach rodzenia do dziś serwuje się przestarzałą wiedzę nie tylko na temat kolki czy diety matki karmiącej, ale także w kwestii dbania o zęby niemowląt.
Zanim pojawi się pierwszy ząb.
U jednego dziecka w wieku 4, u innego w wieku 8 a nawet 14 miesięcy. Pojawienie się pierwszego ząbka to kwestia bardzo indywidualna, niezależnie od tego – od samego początku dbaj o dziąsła i… język. To, że zębów nie widać, nie oznacza, że ich tam nie ma.
Jak to zrobić?
Do pielęgnacji dziąseł bezzębnego malucha nie potrzebujesz ani pasty, ani szczoteczki – wystarczy gazik zwilżony przegotowaną wodą lub silikonowa szczoteczka na palec. Gazik owiń wokół palca i delikatnie przejedź po górnych i dolnych dziąsłach. Nie zapomnij o języku – na nim także osadza się pokarm! Pamiętaj, aby używać gazika tylko raz. Rób to po każdym posiłku i koniecznie przed snem. Traktuj ten rytuał jak świetną zabawę, wówczas szybko przyzwyczaisz Malucha do „gmerania” w buzi – co zaprocentuje w niedalekiej przyszłości, gdy gazik zamienisz na prawdziwą szczoteczkę.
Czy wiesz, że o przyszły stan zębów Twojego Dziecka dbasz już w okresie ciąży?
Między 2. a 4. miesiącem ciąży tworzą się zawiązki mlecznych zębów, następnie po narodzinach rozpoczyna się ich mineralizacja. To, jaki przyniesie ostatecznie efekt, w dużej mierze zależy od tego jak wygląda Twoja dieta w ciąży. Zadbaj o bogactwo witamin i soli mineralnych w swoich codziennych posiłkach.
Pierwszy ząbek
Jest i on! Pierwszy ząbek, a najczęściej dwa. To nie tylko powód do ogromnej radości całej Rodziny, ale także początek małych wielkich zmian. Od teraz jałowy gazik zwilżony przegotowaną wodą zostaje wyparty przez szczoteczkę i pastę.
Jaką pastę wybrać i czy fluor jest bezpieczny dla niemowląt?
Zdania specjalistów są podzielone. American Academy of Pediatrics / Amerykańska Akademia Pediatryczna(AAP) oraz EAPD (European Archives of Paediatric Dentistry) rekomenduje rozpoczęcie szczotkowania pierwszych ząbków 2 razy dziennie z użyciem odrobiny pasty z fluorem. Ilość pasty ma się zwiększać z wiekiem. Zaś wraz z ukończeniem 6 roku życia, zaleca się przejście na pastę dla dorosłych
Ile to jest odrobina? W przypadku niemowląt porcja pasty ma być nie większa niż ziarenko ryżu. Po ukończeniu 3 roku życia jest to już ziarenko grochu.
Kontrowersyjny fluor
W ostatnim czasie pojawiło się sporo kontrowersji wokół fluoru. Jak to w końcu z nim jest?
Z pewnością fluor jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju zębów, ponieważ chroni je przed próchnicą. Z drugiej jednak strony jego nadmiar w przypadku najmłodszych (jak twierdzi wielu ekspertów ) może przynieść więcej szkody niż pożytku. Fluor zawarty jest nie tylko w większości past do zębów, ale także w wodzie i pożywieniu. Jego nadmiar może doprowadzić do tzw. fluorozy – choroby, która objawia się kruchością szkliwa, co jest najbardziej niebezpieczne w przypadku najmłodszych dzieci.
W związku z tym, że niemowlęta nie potrafią jeszcze wypluwać pasty, coraz więcej stomatologów rekomenduje, by przez pierwsze 2 a nawet 3 lata życia Dziecka wybierać pasty pozbawione fluoru. Zwolennicy past z fluorem apelują do zdrowego rozsądku podkreślając, że stosowanie jej z umiarem jest w pełni bezpieczne i pozwala zapewnić ochronę przed próchnicą. Ponieważ zarówno jedna jak i druga strona „fluorowego konfliktu” ma swoje racje, decyzję dotyczącą tego, czy dla swojego Dziecka wybierzesz pastę z fluorem czy bez – pozostawiamy Tobie. Pamiętaj jednak, aby przy wyborze pasty z fluorem zwracać uwagę na stężenie jonów. Badania wskazują, że pasty poniżej 500 ppm(czyli 0,5 mg fluoru na 1 g past) nie działają przeciwpróchniczo. Według najnowszych wytycznych stężenie fluoru w pierwszej paście powinno wynosić 1000 pp.
Jeśli nie fluor, to co?
Na półkach w popularnych drogeriach znajdziesz sporo past dla najmłodszych. Większość z nich zawiera fluor i jest słodka w smaku. I tu znowu – są plusy i minusy past truskawkowych czy tych o smaku gum balonowych. Z jednej strony zachęcają maluchy do mycia zębów, z drugiej – jeszcze bardziej zachęcają do jej połykania.
Coraz więcej producentów wypuszcza na rynek pasty pozbawione fluoru. Fluor zastępuje w nich np. Ksyliotol, który także ma działanie przeciwpróchnicze. Naturalne pasty do zębów możesz dostać w aptekach oraz w internetowych sklepach. Jeśli nie potrafisz podjąć decyzji co do doboru najlepszej pasty dla swojego Dziecka – poproś o pomoc zaufanego dentystę.
Myj zęby niemowlaka 2 razy dziennie
Jak zaleca AAP z chwilą pojawienia się pierwszych zębów – należy szczotkować jamę ustną niemowlaka dwa razy dziennie. WAŻNE! – myjemy nie tylko pierwsze ząbki, ale także dziąsła i język, ponieważ jedzenie osadza się w całej jamie ustnej.
Mycie zębów przed snem i nocne karmienia
Twoje Dziecko zasypia na piersi lub butelce? Nie mamy dobrych informacji. Jeśli nie wprowadzisz zmian w wieczornym i nocnym rytuale – możesz mieć pewność, że próchnica was nie ominie.
Zmiana rutyny wcale nie musi być bolesna. Jak się do tego zabrać?
Masz dwie opcje:
- Przenieść wieczorne karmienie na moment przed samą kąpielą i towarzyszącym jej myciem zębów
- Zabrać do pokoju Dziecka szczoteczkę z pastą, którą użyjesz zaraz po ostatnim karmieniu. Wariant dla odważnych – istnieje ryzyko wybudzenia Dziecka podczas mycia zębów 😉
Choć z lekkim przymrużeniem oka, to tak naprawdę z największą powagą podkreślamy raz jeszcze – zaniedbanie wieczornej higieny jamy ustnej jest równoznaczne z godzeniem się na kosztowne i niestety nierzadko bolesne wizyty u dentysty.
Bądź na bieżąco