Baza wiedzy

Mamy ogromne doświadczenie w rozwiązywaniu problemów ze snem dziecka. Doskonale wiemy, jakim stresem jest brak nocnego odpoczynku dla całej rodziny. Zebraliśmy tu stale powiększającą się bazę informacji o otulaczach Tulik, o kłopotach ze snem, metodach usypiania dziecka: “5 razy S” Doktora Harveya Karpa oraz 3-5-7 doktora Ferbera.

Instrukcja obsługi

Do Twojego otulacza Tulik dołączyliśmy instrukcję obsługi. Zachęcamy także do jej lektury on-line lub pobrania pliku PDF. Można to zrobić klikając w poniższy link.

Przeczytaj instrukcję

Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa

Tulik zaprojektowaliśmy tak, by zwiększał komfort życia rodziców i dzieci, a także bezpieczeństwo tych ostatnich. By jednak w pełni korzystać ze wszystkich zalet Tulika, należy przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:

 • Zawsze kieruj się naszymi wskazaniami, dotyczącymi rozmiaru produktu. Nie pomijaj żadnego z rozmiarów.
 • Tulik powinien być zamawiany tak, by zgadzała się waga dziecka, nie wiek ani długość ciała.
 • Przewracanie się dziecka z pleców na brzuch to czas, w którym należy zaprzestać korzystania z Tulika. Jeśli Twoje dziecko się turla, oznacza to, że wyrosło z otulacza Tulik.
 • Jeśli układasz dziecko do snu, zawsze kładź je na plecach.
 • Jeśli zachodzi taka potrzeba, możesz zmienić rozmiar otworu szyjnego. Wykonaj następujące działania:
  • Rozciągnij kołnierzyk przed użyciem,
  • Pozostaw zamek błyskawiczny opuszczony o ok. 1,5 centymetra.
 • W temperaturze pokojowej nie zachodzi konieczność zbyt ciepłego ubierania dziecka. Z reguły wystarczy, że pod Tulikiem znajduje się jedna warstwa. Dziecko nie powinno wydawać się zbyt gorące ani chłodne, gdy je dotykasz.
 • Nie używaj Tulika na zbyt małych noworodkach.
 • Nie doprowadzaj do sytuacji, w której materiał przykrywa buzię lub nos dziecka.

Co zrobić, gdy dziecko walczy z otulaczem i/lub płacze?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że płacz nie oznacza, ze dziecko nie lubi otulania. Zwróć uwagę, jak „zajęte” są jego ręce i nogi! Otulenie pomaga dziecku szybciej osiągnąć spokój, poczucie bezpieczeństwa i panowania nad sytuacją. Najlepsze rezultaty daje otulanie od pierwszego dnia po narodzeniu! To sprawi, że przejście z macicy do życia na naszym świecie będzie najmniej stresujące.

Niektóre dzieci, by poczuć się ponownie jak w brzuchu Mamy, potrzebują całego kompletu doznań. Dlatego zalecamy, by po otuleniu dziecka otulaczem Tulik zastosować metodę usypiania opracowaną przez doktora Harveya Karpa, a znaną jako “5 razy S” – skorzystać z otulacza, białego szumu i magicznego “skokołysania”.

Nie znamy dziecka, które się w takich warunkach nie uspokoi i nie zaśnie 🙂

 

Czemu służy otulanie dziecka?

Otulanie stosujemy z różnych powodów. Najistotniejszym z nich jest powstrzymywanie niekontrolowanych odruchów, które wynikają z niedostatecznie rozwiniętego systemu nerwowego. Większość dzieci przestaje mieć odruch wzdrygnięcia w okolicy szóstego miesiąca życia; wtedy też mogą spać spokojnie z uwolnionymi rękoma.

Inne powody, dla których otulamy dzieci, to zwiększanie ich komfortu i spokoju. Po dziewięciu miesiącach spędzonych w brzuchu mamy świat jest chłodny i nieprzyjazny, i właśnie dlatego Tulik – który skutecznie otulając, delikatnie przyciska ręce i nogi do korpusu – pozwalam im na chwilę wrócić do najbezpieczniejszego miejsca, jakie znają. To nie tylko je uspokaja, ale także sprawia, ze śpią spokojnie i długo.

I wreszcie powód trzeci, nie mniej ważny: to kontakt dłoni z twarzą. Dzieci, których ruchy są dalekie od skoordynowanych, chaotycznie machają rękoma, próbując włożyć je do buzi – zwłaszcza, gdy płaczą lub są zmęczone. To rodzi dwie konsekwencje. Pierwsza – to duża szansa na podrapanie się na buzi; druga, to ciągłe wybudzanie się i szukanie piersi po kazdym dotknięciu w policzek. To i męczące, i frustrujące dla dziecka. Tulik eliminuje oba problemy skuteczniej, niż jakiekolwiek inne rozwiązanie.

Czy dziecko w Tuliku można karmić piersią?

Oczywiście, tym bardziej, że Tulik powstrzymuje wędrujące rączki dziecka, czyniąc proces łatwiejszym. Zapakowane w Tulik dziecko nie będzie chwytało Cię za włosy, ani ściągało łańcuszka z szyi.

Czy mogę zamówić większy rozmiar otulacza dla mojego noworodka, i pozwolić mu dorosnąć?

W żadnym wypadku. Rozmiar „Duże dziecko” nie został zaprojektowany dla noworodków. Jeśli ubierzesz mniejsze dziecko w większy rozmiar, otulanie nie będzie skuteczne i nie odniesiesz żadnej korzyści; Twoje noce będą wciąż nieprzespane.

Ponadto, do za dużego otulacza dziecko może “wpaść” i przestraszyć się.

Czy mogę zwrócić lub wymienić zamówiony otulacz Tulik?

Honorujemy zwroty zgodne z prawem i Regulaminem Sklepu. Wymiany towaru nieotwartego zalecamy uzgadniać z nami telefonicznie lub e-mailem.

Czy otulacz Tulik mogę suszyć w suszarce?

Otulacze Tulik można suszyć na szereg sposobów:

 • W suszarce bębnowej (wolnostojącej) – program delikatny dla bawelny,
 • Na powietrzu
 • Na kaloryferze
 • oraz suszarką do włosów w przypadku miejscowych zamoczeń (po np. zapraniu plamki powstałej w wyniku ulania)

 

Czy otulanie nie spowolni lub nie zatrzyma rozwoju dziecka?

Wręcz przeciwnie. Otulacz Tulik, który imituje brzuch Mamy, zapewnia dziecku idealne warunki do szybkiego i harmonijnego rozwoju.

Wspiera integrację sensoryczną, zapewniając kontakt z własnym ciałem, kończynami, a także czucie delikatnej, organicznej tkaniny.

Przyspiesza rozwój mięśni i związanych z nimi umiejętności: siadania i podnoszenia nóg, bo materiał, który w stanie spoczynku kurczy się, gdy jest rozciągany, daje efekt podobny do… ćwiczeń na siłowni lub w basenie.

Czy otulanie Tulikiem może powodować dysplazję stawów biodrowych?

Wręcz przeciwnie. Tradycyjne koce, ciasne związywanie noworodków i niemowląt unieruchamia im nogi, sprawiając, ze stawy długo utrzymują jedną pozycję. To bardzo niezdrowe!

Tulik daje komfort ruchu połączony z otuleniem. Oznacza to, że nie zwiększa ryzyka wystąpienia dysplazji, a znacznie je zmniejsza, jeśli stosowane były do tej pory koce lub ciasne kokony.

Czy otulanie, owijanie dziecka może być niebezpieczne?

Tradycyjnymi metodami – tak. Tulikiem – nie.

Rodzice, którzy nie wiedza, jak poprawnie otulać dziecko, są pewnym czynnikiem ryzyka – jeśli używają ciasnych kocyków, becików, modnych i stosowanych od lat. Powiedzmy sobie szczerze, te rozwiązania rodem z XVI wieku powinny odejść do muzeum. Wywołują one trudności z oddychaniem, dysplazję biodrową, pogarszają krążenie krwi i upośledzają czynności rozwojowe w zakresie ruchowym.

O tym wszystkim myśleliśmy, projektując otulacze Tulik. Rozciągliwa w cztery strony tkanina sprawia, że wspomniane zagrożenia nie istnieją w przypadku naszego produktu! Ponadto, znacznie zmniejsza się ryzyko przegrzania dziecka, co jest czynnikiem ryzyka w Zespole Nagłej Smierci Łóżeczkowej.

Czy produkty Tulik spełniają zasady bezpieczeństwa?

Oczywiście. Sprawdziliśmy je zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Mamy szereg atestów oraz pozytywnych opinii i certyfikatów. A także stale rosnące grono zadowolonych Klientów – małych i dużych 🙂

Czy tkanina Tulika oddycha? Czy zapewnia wentylację?

Oczywiście! To jedno z naszych głównych założeń: zapewnienie optymalnej temperatury otulanemu dziecku. Otulacz Tulik wykonaliśmy z 95% bawełny, która jest lekka niczym t-shirt. Z tego względu w chłodniejsze wieczory może się przydać warstwa ubrania pod naszym otulaczem; w dni cieplejsze wystarczy sama pielucha.

Dziecka, które jest otulone otulaczem Tulik nie powinno się przykrywać.

Czym się różni Tulik od innych otulaczy?

Tulik to otulacz, który stworzyliśmy z myślą o polskich dzieciach. Powstaje w Polsce, z polskich materiałów organicznych i przy udziale polskich pracowników. Nie jest to kopia otulaczy zachodnich, takich jak Swaddle Me®, Woombie®, ErgoCocoon® czy rosyjskich Kokoby. To produkt, który ulepszyliśmy następującymi cechami:

 • Antybakteryjne wykończenie – osadzone w tkaninie jony srebra likwidują bakterie,
 • Dodatkowa ochrona dla stóp dziecka przy otwartym zamku błyskawicznym – widzieliśmy dzieci, które były w stanie podczas wkładania do otulaczy podrapać sobie stopy o opuszczony suwak. Z Tulikiem to niemożliwe,
 • Rozmiar dostosowany do wagi polskich dzieci, dzięki czemu Rodzice w większości mogą poprzestać na pierwszym rozmiarze,
 • Zmodyfikowany kształt, dający nieco więcej swobody ruchu rączkami.

W poniższej tabeli zestawiliśmy wszystkie różnice.

Magic Blanket® Swaddle Me® Woombie® Tulik®
Elastyczny materiał, dający możliwość ruchu (95% bawełna, 5% elastan) (95% bawełna, 5% elastan)
Ekologiczny materiał
Produkcja w Chinach - niski koszt produkcji
Produkcja w Europie - wysoka jakość produkcji, kontrola od A do Z
Brak ryzyka zakrycia buzi materiałem i uduszenia się
Zmniejszone ryzyko dysplazji stawów biodrowych (elastyczny materiał)
Promowanie pozycji spania na plecach - uważanej za najbezpieczniejszą
Zapewnienie optymalnej temperatury dziecku, minimalizacja ryzyka SIDS
Cechy designu
Dwukierunkowy suwak - błyskawiczne zamykanie bez "origami"
Antybakteryjne wykończenie
Ochrona szyi dziecka przed zadrapaniem zamkiem błyskawicznym
Ochrona stóp dziecka przed zadrapaniem otwartym zamkiem błyskawicznym
Skuteczność antykolkowa
Czym Tulik różni się od becików, kocyków, rożków?

Tulik pozwala dziecku na wolność ruchów, podczas gdy jednocześnie zapewnia doskonałe otulenie. To z kolei przekłada się na świetny przepływ krwi oraz poprawia rozwój zdolności ruchowych. Po co ciasno otulać dziecko, jeśli tego nie potrzebuje? Szczególnie, że celem otulenia powinno być ograniczenie ruchów ramion oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Tulik realizuje oba te cele.

Dzieci śpią średnio 10-12 godzin dziennie, gdy wyjdą z etapu noworodka. Jeśli miałyby być ciasno związane przez połowę dnia, podczas snu, z pewnością odbiłoby się to negatywnie na ich zdrowiu – zdolnościach ruchowych, krążeniu krwi. Zachodzi także niebezpieczeństwo pojawienia się dysplazji biodrowej! Zresztą – wyobraź sobie te wszystkie naturalne ruchy, których byłyby pozbawione.

Ponadto, Tulik to nie koc, co oznacza, że nie zakryje twarzy, nie zachodzi ryzyko uduszenia się dziecka, a przede wszystkim – dziecko się nie przegrzeje. A to oznacza jedno – większe bezpieczeństwo.

Do kiedy można dziecko otulać?

Każde dziecko wymaga otulania przez różny czas. Z reguły można je zacząć już w pierwszych minutach po urodzeniu, i skończyć pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia. Zdecydowana większość dzieci wymaga otulania do co najmniej szóstego miesiąca.

Momentem, w którym należy zrezygnować z otulania, jest ten, w którym dziecko świadomie roluje się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Osiągnęło kolejny etap rozwoju i należy dać mu nowe możliwości ruchu i sterowania własnym ciałem. Nie jest już nieświadomym kontroli nad kończynami noworodkiem.

Z naszych doświadczeń wynika, że najtrudniej jest odzwyczaić się od Tulika… rodzicom.

 

Jak odzwyczaić dziecko, które już wyrosło, od otulania?

Odzwyczajanie może być trudne zarówno dla dzieci, jak i rodziców – przez pierwszych kilka nocy. Mamy na to jednak sprawdzony sposób. Zacznij od zaprzestania otulania dziecka podczas drzemek. To pozwoli mu poczuć więcej wolności w przyjemniejszej porze dnia. Noc jest cięższa, bo każdy jest zmęczony i spodziewa się spokojnego snu.

Możesz ubrać dziecko w jego otulacz Tulik i odpinać suwak codziennie o kilka centymetrów, tak, by mogło się nauczyć nowozdobytej wolności i przyzwyczaić się do ruchów ramion.

Sprawdzonym sposobem jest także uwalnianie jednej ręki jednej nocy, a drugiej – kolejnej, i tak na zmianę.

Jak prać otulacze Tulik?

Otulacze Tulik najlepiej prać tak, jak pozostałe ubranka dziecka: program do bawełny, do 40 stopni Celsjusza. Można wirować.

Jak przyzwyczaić dziecko do otulania Tulikiem, jeśli od początku było ciasno owijane kocykiem?

Aby przestawić dziecko z tradycyjnego koca otulającego, becika, czy rożka, można wykorzystać jedną z dwóch sprawdzonych przez nas metod: albo zacząć korzystanie z Tulika od drzemek w trakcie dnia, albo obwiązywać Tulika dotychczasowym kocykiem, i zdejmować go, gdy dziecko zaśnie. W tym drugim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała – dziecko nie może się przegrzewać – i luzu wokół bioder, ze względu na ryzyko dysplazji.

Warto pamiętać, że dzieci, zupełnie jak ich rodzice, to stworzenia pełne przyzwyczajeń. Zmiana w ich codziennych rutynach, tak ważnych jak te związane ze snem, może wywołać niezadowolenie. Dlatego nie można się poddawać, jeśli przez pierwszych kilka nocy spotkacie się z oporem.

Jakie są fakty o Tuliku?

Tulik to pierwszy polski otulacz w kształcie gruszki. Jego rozmiary, wymiary i materiały są dostosowane do dzieci rodzących się w naszym kręgu geograficznym.

Tulik to otulacz, który w każdej wersji wzbogacony jest o antybakteryjną powłokę z jonów srebra oraz dodatkowe zabezpieczenie nóg dziecka przed kontaktem z otwartym zamkiem błyskawicznym.

Tulik służy wyłącznie do spania na plecach – w pozycji zalecanej przez pediatrów.

Tulik proponujemy w wielu wariantach i kilku rozmiarach, dopasowanych do wagi dziecka.

Tulik nie krępuje ruchów. Dopuszcza sporą wolność, ale gdy ruch ustaje, wraca do pozycji otulającej.

Rozmiary należy dobierać ze względu na wagę dziecka, nie jego długość czy wiek.

Przewracanie się na brzuch to moment, w którym należy zaprzestać otulania.

Otulone dziecko powinno zawsze leżeć na plecach.

Produkty Tulik są wytwarzane zgodnie z zasadami ekologii, tak, by były całkowicie bezpieczne dla dzieci. Wybrane modele są wykonywane z materiałów o certyfikowanym pochodzeniu organicznym.

Kiedy najlepiej otulać dziecko?

Strategicznie rzecz ujmując, najlepiej zacząć tuż po porodzie, by zminimalizować dziecku szok związany z przejściem ze świata, który zna – wodnego – do naszego – lądowego.

A na co dzień… najlepiej ubierać dziecko w Tulik, kiedy jest spokojne i zrelaksowane. Ale dziecko płaczące można szybko uspokoić w otuleniu.

Moje dziecko ma grubszą szyjkę. Czy mogę zwiększyć otwór Tulika?

Oczywiście. Opuść suwak o 1,5 centymetra. Lub rozciągnij kołnierz przed założeniem Tulika.

Tulik chyba jest za mały! Moje dziecko się ledwo mieści! Czy tak ma być?

Otulacze Tulik są specjalnie tak wykonane, żeby wygladały na mniejsze niż są w rzeczywistości. Specjalny rozciągliwy materiał, udający macicę, otula i delikatnie uciska dziecko. Jak tylko Twój syn bądź córka znajdą się w Tuliku, zobaczysz, że mają mnóstwo miejsca na rozprostowanie kości.

Ponadto, otulacze Tulik jako jedyne na rynku otulacze w kształcie gruszki dostosowane są do rozmiarów polskich dzieci.

0
Tulik

Bądź na bieżąco

promocja

na Tuliki

w rozmiarze "noworodek"

Promocja trwa do wyczerpania asortymentu promocyjnego

i obowiązuje na otulacze Tulik® w wersji klasycznej w rozmiarze noworodek.

było

jest

159,-

149,-

0
Years
:
0
Months
:
0
Dni
:
0
Godz
:
0
Min
:
0
Sek