ŁÓŻECZKO DLA NOWORODKA – co powinno, a co NIE może się w nim znaleźć?

Urządzanie pokoju i kompletowanie wyprawki – to jedne z najmilszych elementów oczekiwania na wymarzone Dziecko. Instagramowy obraz macierzyństwa ma niewiele wspólnego z prawdziwym życiem nie tylko w zakresie idealnej figury, fryzury i makijażu w kilka godzin po porodzie, ale także w kwestii bezpiecznego snu noworodka. 

PIĘKNE DODATKI DO ŁÓŻECZKA NOWORODKA?

Wypełnione po brzegi pięknymi gadżetami łóżeczka – wyglądają pięknie i.. tylko wyglądają. Każda, najbardziej miękka, „przyjazna” dla skóry, luźno pozostawiona rzecz w łóżeczku noworodka – stanowi potencjalne zagrożenie nie tylko dla jego zdrowia, ale nawet życia. 

NIEBEZPIECZNE GADŻETY W ŁÓŻECZKU NOWORODKA?

Łóżeczko noworodka musi być puste.

Noworodki nie mają zdolności do „obrony” przed przeszkodą, która odbiera im tlen. 

Co NIE powinno znaleźć się w łóżeczku dla noworodka:

  1. KOCYK/KOŁDERKA – z tego typu pościeli możemy korzystać, gdy mamy kontrolę nad snem dziecka – np. podczas spacerów wózkiem czy drzemki w naszej obecności. Luźne nakrycie przesuwa się i może ograniczyć dostęp do tlenu noworodka.
  2. PLUSZAKI, PODUSZKI – to zupełnie zbędne gadżety w łóżeczku noworodka. Tak samo, jak koce czy kołdry stanowią zagrożenie dla dostępności tlenu.
  3. OCHRANIACZE – promowane są jako ochrona przed uderzeniami główką w szczebelki, jednak jak pokazują badania choćby z Uniwersytetu Medycznego w Saint Luis bazujące na danych z amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich – w okresie od 1985 do 2012 roku doszło do 48 śmierci niemowląt, których przyczyną były właśnie ochraniacze w  łóżeczkach noworodków. Oprócz odnotowanych w tym czasie śmierci, 146 kolejnych dzieci uległo podduszeniu lub zadławieniu.

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ŁÓŻECZKO DLA NOWORODKA?

Co powinno znaleźć się w łóżeczku noworodka:

  1. MATERACYK – wysokiej jakości, nie za miękki, nowy (materacyk zapamiętuje Dziecko, więc używany może doprowadzić do wystąpienia wad postawy)
  2. PRZEŚCIERADŁO Z GUMKĄ – dobre naciągnięcie prześcieradła za sprawą gumki eliminuje ryzyko jego zrolowania i nakrycia buzi.
  3. ŚPIWOREK LUB OTULACZ typu TULIK – stosowanie tego typu rozwiązań do snu – zapewnia jego najwyższe bezpieczeństwo.  Noworodek śpiący w śpiworku lub otulaczu nie tylko się nie rozkopie, ale przede wszystkim się w niego nie zaplącze. Oddychający, dostosowany do warunków panujących w pokoju – eliminuje ryzyko przegrzania.

Nie musisz rezygnować z tych wszystkich pięknych dodatków, ale po prostu nie wkładaj ich do noworodkowego łóżeczka. Śpijcie zdrowo i spokojnie. 

Zostaw komentarz

0
Tulik

Bądź na bieżąco