Cesarskie cięcie – co powinnaś wiedzieć?

Cesarskie cięcie w Polsce

Niemal 44% ciąż w Polsce kończy się cesarskim cięciem. Niezależnie od tego, czy planujesz poród naturalny, czy właśnie tzw. „cesarkę” – powinnaś przygotować się do obydwu rozwiązań. Dlaczego? Ponieważ nawet najłatwiej zapowiadający się poród naturalny, może ostatecznie przerodzić się w operację. Nie bój się, będzie dobrze – naprawdę najmniejsze znaczenie ma to, jaką drogą wydasz na świat swoje Dziecko –  najważniejsze jest to, abyście byli bezpieczni, bo macie przed sobą całe życie 🙂

Jak wygląda cesarskie cięcie?

  1. CC to operacja. Rutynowa, owszem, ale jednak operacja. Wiąże się to z możliwością wystąpienia powikłań. Trzeba to podkreślić nie po to, by Cię straszyć, lecz w tym celu, abyś mogła jak najlepiej przygotować się na okres „po”. W końcu z chwilą pojawienia się na świecie Twojego Dziecka – staniesz się Mamą – a od tej pory życie wywróci się do góry nogami.
  2. Nie potrzebujesz szczegółowej wiedzy na temat tego jak wygląda krok po kroku CC – nie googluj, nie szukaj sensacji, zaufaj lekarzom. Nie dokładaj sobie niepotrzebnych stresów w i tak już pełnym skrajnych emocji czasie.

Kangurowanie po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie nie musi oznaczać rezygnacji z kontaktu „skóra do skóry”.

Poproś lekarza, aby po CC choć na chwilę położył Ci maleństwo na piersiach, każda chwila razem jest bezcenna. Jak tylko lekarze zakończą operację, będziesz mogła już w spokoju, intymnie, kangurować swoje Dziecko. Jeśli jest taka możliwość, zadbaj o to, by Tata kangurował Maleństwo, w czasie, gdy lekarze kończą operację. 

Cesarskie cięcie a wody płodowe

Choć w każdym możliwym miejscu związanym z naszą tulikową działalnością podkreślamy, że jedyną bezpieczną pozycją do snu noworodka jest pozycja na plecach – jest jeden wyjątek. Pierwsze doby życia Dziecka urodzonego drogą CC. W przypadku porodu naturalnego, gdy Dziecko wypycha główkę na zewnątrz kanału rodnego, równocześnie wypycha wody płodowe z płuc i bierze pierwszy oddech. Po chwili następuje wyczekany pierwszy płacz, który informuje nas o tym, że jest dobrze 🙂 

W przypadku narodzin drogą cesarskiego cięcia, wody płodowe muszą zostać mechanicznie odessane. Zdarza się, że nie zawsze do końca udaje się opróżnić płuca, dlatego czasem nawet do 4-5 doby życia płyn owodniowy może się pojawić. Aby uniknąć ryzyka zachłyśnięcia – dla bezpieczeństwa, należy zadbać o to, by Maleństwo spało i leżało w pozycji lekko na boku. W tym czasie zaleca się też jak najczęstszą obserwację. 

Tulik a cesarskie cięcie

Czy tulika można stosować od pierwszych chwil po narodzinach drogą CC?

Ze względu na możliwość zalegającego płynu owodniowego w płucach, i jednoczesnej konieczności układania do snu w tuliku dziecka tylko i wyłącznie na plecach, zalecamy rozpoczęcie stosowania tulika po około 5 dobach od narodzin. 

Blizna po cesarskim cięciu

Zadbaj o swoją bliznę. Nie mamy tu na myśli jedynie kwestii estetycznych, bo te akurat mają najmniejsze znaczenie. Rekomendujemy, aby po całkowitym zagojeniu rany na skórze (około 5 tygodni po CC) udać się do specjalisty, który „pracuje” z bliznami po cc. Fizjoterapia uroginekologiczna jest doskonałą profilaktyką potencjalnych komplikacji po CC. Wszelkie nieprawidłowości w gojeniu, brak mobilizacji blizny prowadzą do występowania dolegliwości w przyszłości, zwiększa ryzyka powstawiania zrostów, utrudnia ponowne zajście w ciążę, może prowadzić do występowania przewlekłego bólu w różnych miejscach ciała. Możesz tego uniknąć. Na powrót do formy po CC masz czas. Najpierw zajmij się blizną. 

Zostaw komentarz

0
Tulik

Bądź na bieżąco

promocja

na Tuliki

w rozmiarze "noworodek"

Promocja trwa do wyczerpania asortymentu promocyjnego

i obowiązuje na otulacze Tulik® w wersji klasycznej w rozmiarze noworodek.

było

jest

159,-

149,-

0
Years
:
0
Months
:
0
Dni
:
0
Godz
:
0
Min
:
0
Sek