Metoda “5 razy eS” doktora Harveya Karpa – krok po kroku.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się niezwykle skutecznej metodzie usypiania dzieci, znanej jako “5 razy S” (Five Times S), która została opracowana przez cenionego pediatrę, doktora Harveya Karpa. Poznasz tę fascynującą technikę i jej kroki, które pomagają rodzicom osiągnąć spokojne noce i zrelaksowane dni z ich maluchami. Ale najpierw, poznajmy nieco doktora Harveya Karpa.

Sylwetka Doktora Harveya Karpa

Doktor Harvey Karp to uznany pediatra, wykładowca akademicki oraz autor książki “The Happiest Baby on the Block” (Najszczęśliwsze Dziecko na Świecie). Jego praca na polu pediatrii skupia się na pomaganiu rodzicom zrozumieć i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z opieką nad niemowlętami i małymi dziećmi. Jednym z jego najbardziej znanych osiągnięć jest opracowanie metody “5 razy S”, która zdobyła ogromną popularność wśród rodziców na całym świecie.

Metoda “5 razy S” Krok po Kroku

1. Swaddling (Otulanie)

Ostatni krok to “Swaddling”, czyli otulanie – przy użycia pieluszki  pieluszkę lub specjalny śpiworek. Oczywiście pieluszka jest sposobem znacznie mniej bezpiecznym: może się odwinąć, nakryć dziecko, albo owinąć wokół niego. Poza tym unieruchamianie stawów, szczególnie biodrowych, jest niezdrowe. Otulanie Ta technika zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, ogranicza przypadkowe ruchy, które mogą go obudzić, i pomaga utrzymać ciepło ciała.

2. Ssshhh (Szumienie)

Pierwszy krok to “szumienie”. W tej fazie staraj się stworzyć spokojne otoczenie dźwiękowe, które przypomina maluchowi dźwięki, jakie słyszał w łonie matki. Użyj delikatnego, uspokajającego szumu, takiego jak biały szum lub kojąca muzyka. To pomaga dziecku zrelaksować się i poczuć się bezpiecznie.

3. Side or Stomach (Bok lub Brzuszek)

Kolejnym krokiem jest ułożenie dziecka na boku lub na brzuszku. Ta pozycja pomaga w redukcji odruchu Moro, który często wywołuje płacz u niemowląt. Pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniego wsparcia dla głowy i szyi malucha w tej pozycji.

4. Swinging (Bujanie)

Następnie przechodzimy do fazy bujania, zwanej też skokołysaniem. Delikatne bujanie lub kołysanie dziecka pomaga mu poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Możesz użyć kołyski lub delikatnie bujać malucha w ramionach.

5. Sucking (Ssanie)

Ssanie jest naturalnym odruchem u niemowląt, który działa jak terapia relaksacyjna. Możesz podać dziecku smoczek lub dać mu możliwość ssania palca. To pomaga w uspokojeniu malucha. Ten etap niektórzy rodzice traktują opcjonalnie.

Podsumowanie

Metoda “5 razy S” doktora Harveya Karpa to skuteczna technika pomagająca rodzicom uspokoić i uśpić swoje niemowlęta. Stworzenie spokojnego otoczenia dźwiękowego, ułożenie dziecka na boku lub brzuszku, delikatne bujanie, ssanie oraz owijanie w pieluszkę to kluczowe kroki tej metody. Dzięki nim, rodzice mogą cieszyć się spokojnymi nocami i bardziej zrelaksowanymi dniami, a ich maluchy mogą spać spokojnie i bezpiecznie.

Zastosowanie metody “5 razy S” może być też skutecznym narzędziem w trudnych chwilach, gdy dziecko jest nadpobudliwe lub trudno je uspokoić. Dzięki starannemu przestrzeganiu tych kroków, można zbudować zdrowszy rytm snu dla dziecka i rodziny jako całości. Przypomnijmy sobie, że każde dziecko jest inne, więc warto eksperymentować i dostosowywać te techniki do indywidualnych potrzeb malucha, które należy obserwować.

Pamiętaj, że metoda “5 razy S” nie jest jedynym sposobem na usypianie dziecka, ale może być wartościowym narzędziem w zestawie umiejętności rodzicielskich. Nie zapomnij skonsultować się z pediatrą lub specjalistą ds. rozwoju dziecka, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące snu swojego dziecka.

Zostaw komentarz

0
Tulik

Bądź na bieżąco

Uruchamiamy kolejną szwalnię

żeby realizować zamówienia w jeden dzień roboczy.

 

Zamów melanżowy Tulik

taniej o 20 PLN

wysyłka do 24.06

 

Promocja nie obejmuje produktów przecenionych innymi promocjami, nie łączy się z innymi promocjami i trwa do wyczerpania zapasów.